Meet the Staff

A Year 3 teacher chats to some children in the Library
DT teacher with a class of senior pupils

Innovative and committed staff are the school’s most valuable resource and there is a strong culture of continuing professional development with staff regularly attending external courses, as well as weekly after school workshops and sharing best practice. 

Staff embrace the different learning styles of children and incorporate varied approaches into lessons.

Senior Leadership Team

 

Headmaster

Mr Robert Upton, BSc Hons, PGCE, MA (Ed), NPQH 

 
Deputy Headmaster

Mr Simon Head, B Ed, M Ed - RS and Core Skills 

 

Assistant Head (Upper School)

Miss Claire Thompson, BEd Hons - English and Physical Education 

 

Assistant Head (Lower School)

Miss Carly Skillett, BSc Hons, PGCE - RS and Core Skills 

 

Bursar

Mr Jamie Lee, LLB Hons 

 

Head of Learning Support

Ms Laura Ball, BA Hons, Grad Dip, QTS, NASENCO -  Mathematics 

 


Prep 

Mrs Rachel Arris, BSc Hons, PGCE - Head of Geography, Core Skills

Mrs Erin Austin, BA Hons, CTLLS, Prof Cert Mgmt - English, Drama 

Mrs Emma Bell, BA Hons, PGCE - Head of Art

Mrs Laura Bretherton - Teaching Assistant

Mrs Gail Brundle, BA Hons, PGCE  - Head of  English, Head of Drama

Mrs Magali Butler, Licence, PGCE - French, Classics, Core Skills

Mrs Georgie Carrig, BECEd - Year 4  Form Teacher

Mrs Catherine Daines, B Ed Hons  - Mathematics, Core Skills

Mr Neil Davis, BA Hons, PGCE - Head of History,  Head of RS , Core Skills

Mrs Becky Ellis, BEd - Head of Girls’ Sport, GCSE PE

Mrs Ali Emmins, NVQ3 - Teaching Assistant

Miss Claire Foster, NVQ4, HLTA - Teaching Assistant 

Mrs Tracey Hayter, BA Hons, BTech, GTP - Head of Food Technology, DT, Art

Mr Kian Heard, STA Level 2 - Teaching Assistant and Swimming Teacher

Mrs Hilary Hull, NVQ3 - Teaching Assistant

Mrs Jennifer Hustler, BMus, PGCE - Director of Music

Mrs Hannah Jenkins, BA Hons, PGCE, MA - Year 3 Form Teacher

Miss Henrietta Jenkins, BSc Hons, PGDE - Head of  Science, Core Skills

Mr James Lawson, BSc Hons, PGCE - Director of Sport

Mr Peter Meier, BA Hons, QTS - Head of  Computing and Technology

Mrs Natasha Middleditch, BSc Hons with QTS - Swimming, Sports Coach

Mr Tristan Morris, Ind PGCE - Sports, Facilities Manager, Head of Year 5

Mrs Sue Parkin, BA Hons, PGCE - Head of Modern Foreign Languages, Core Skills

Mrs Amanda Parsons, NVQ3 - Teaching Assistant

Miss Hannah Roberts, BSc Hons, PGCE - Sports , Head of Years 7 & 8

Mrs Antonia Robinson, BA Hons, PGCE - English, Drama, Core Skills, Head of Year 6

Mrs Gill Rowe, BSc Hons, PGCE - Year 4 Form Teacher

Mrs Sarah Sables, BA Hons, PGCE - Year 4 Form Teacher

Mr Bruno Santino, B Eng, GTP - Head of Mathematics, Core Skills

Ms Phillipa Taylor, BA Hons, PGCE, TEFL - French, Spanish 

Mrs Philly Towell, BA, PGCE - Head of Years 3 and 4, Year 3 Form Teacher

Mrs Olivia Upton, BSc Hons, Ind PGCE - Science 

Mrs Amy Wilson, BSc Hons - Science Technician

Mrs Alexandra Young, BSc Hons, PGCE - Head of  Computing and Technology (maternity)

 

Pre-Prep

Mrs Janice Bates, NVQ 3 - Teaching Assistant

Mrs Suzanne Belshaw, BEd Hons - Reception Form Teacher

Mrs Luci Bland, NNEB - Teaching Assistant

Mrs Sandra Davies, BA Hons, PGCE - Teaching Assistant

Miss Samantha Dearing, BSc Hons, PGCE - Year 1 Form Teacher

Mrs Angie Hall, BA Hons with QTS  - Reception Form Teacher

Mr Kian Heard - After School Club Assistant

Mrs Lyndsey Hendry, BSc Hons, QTS - Deputy Head of Pre-Prep, Year 2 Form Teacher

Miss Vanessa Nightingale, BEd Hons  - Year 2 Form Teacher

Miss Lisa Poulton, NNEB - Reception Teaching Assistant

Mrs Julie Voller, B Ed Hons - Year 1 Form Teacher

 

Nursery

Miss Karen Barber, National Diploma in Childhood Studies - Nursery Manager

Miss Emma Sewell, Level 3 Diploma in Children's Learning & Development - Deputy Nursery Manager 

Miss Cassie Adams, NCFE Cache Level 3 (Early Years) - Nursery Practitioner

Miss Tia-Louise Feehan, T Level (Early Years) - Nursery Practitioner

Mrs Zabrina Ford, NVQ5 - Two Year Old Room Leader

Mrs Sarah McCallum, NCFE Cache Level 3 (Early Years) - Nursery Practitioner

Mrs Lesley Sigley, NVQ3 Early Years Childcare & Education - Nursery Practitioner

 

Director of Chess 

Mr Andrew Martin, International Master, Senior FIDE Trainer

 

Music and Arts Visiting Staff

Mr Kieran Daniel, MA - Guitar, Ensembles

Mrs Rachel Gough, MMus, BA Hons, ARCM - Violin, Piano, Ensembles

Mrs Helen Laird,  BA Hons, DipABRSM (Teaching) - Cello, Ensembles

Mr Barney Lowe, BMus Hons, DipABRSM - Brass

Mr Andrew McBride, ABSM - Drums, Ensembles

Mr Jim O’Neill - Keyboard

Miss Sarah Newman, BA Hons, PGCE - Voice, Piano, Ensembles

Mrs Katharine Richman, MA, PGCE - Piano

Miss Emma Sewell, ARAD - Ballet, Modern Dance

Mr Paul Smith - Woodwind, Ensembles

 

Other Visiting Staff

Mrs Lisa Cox - Sports Assistant

Mrs Louise Hancock - Sports Assistant

Mr Kenneth Hopkins, - Sports Assistant

Mrs Natasha Middleditch - Swimming Coach, Sports Assistant

Miss Katy Sheffield -  Sports Assistant

 

Administration

Mrs Clare Boyd - Matron

Mrs Fiona Campbell, BA, CA - Finance Assistant

Mrs Karen Farr - Accounts Assistant

Miss Joanne Foster - Secretary/Receptionist

Mrs Clare Garner, BA Hons, CSBM - Finance Assistant 

Mrs Laura Knight - PA to the Headmaster 

Mrs Mandy Parsons - Exams Officer

Mrs Tanja Weddell, AMDIS Cert in Admissions - Registrar

Mrs Teresa Wright, NVQ3 - Data and Compliance Officer

Mrs PJ Young - Secretary/Receptionist

 

Maintenance

Mr Adam Smith, CITB - Head of Maintenance

Mr Richard Nickless - Assistant Head of Maintenance

Mr Laurence Pacey                          

Mr Dean Reece

Mr Michael White

 

Mr Wolfgang Schultz - Minibus Driver

 

Other Staff

Miss Angie White - Housekeeping Supervisor