Headmaster

Mr Robert Upton, BSc Hons, PGCE, MA (Ed), NPQH 

Deputy Headmaster, Academic

Mr Keith Murrall, B Ed - Head of Computing, Mathematics Teacher

Deputy Headmaster, Pastoral

Mr Simon Head, B Ed, M Ed - Head of Religious Studies

head of Pre-prep & Staff Development Manager

Mrs Shena Washer, BSc Hons, PGCE - Science Teacher 

 

Mr Lance Andrews,  B Ed Hons, Dip Sc - Head of Design Technology, English Teacher, Head of Year 6

Mrs Rachel Arris, BSc Hons, PGCE - Head of Geography, Equestrian Team Manager

Mrs Emma Bell, BA Hons, PGCE - Head of Art, Religious Studies Teacher

Mr Gail Brundle, BA Hons, PGCE  - Head of Drama, English Teacher

Mrs Magali Butler, Licence, PGCE - Head of Classics, French Teacher

Miss Julie Callan, Ind PGCE, NNEB - Sports Teacher, Head of Years 7 & 8

Mrs Sarah Collins, BA Hons, PGCE - French Teacher 

Mrs Angela Culkin, BEd Hons - Head of Year 3

Mrs Catherine Daines, B Ed Hons  - Mathematics Teacher, Flute Choir

Mr Peter Daines, BSc Hons, PGCE - Head of Boys' Sport

Mr Neil Davis, BA Hons, PGCE - Head of History, RS Teacher

Mrs Kate Dyason, BA/BEd Hons - Head of  Science, Mathematics Teacher

Mrs Becky Ellis, BEd - Head of Girls’ Sport

Mrs Ali Emmins, NVQ3 - Year 4 Teaching Assistant

Mrs Emma Graham, BA Hons with QTS - Year 3 Teacher

Mrs Helen Highett,  BA Hons, Dip STL - Learning Support Assistant

Mrs Jennifer Hustler, BMus, PGCE - Director of Music

Mrs Hannah Jenkins, BA Hons, PGCE, MA - Year 3 Form Teacher

Mrs Sarah McGuinness, NVQ3 - Learning Support Asssitant

Mr Tristan Morris, Ind PGCE - Sports Teacher, Facilities Manager, Head of Year 5

Mrs Sue Parkin, BA Hons, PGCE - Head of Modern Foreign Languages

Mrs Amanda Parsons, NVQ3 - Learning Support Asssitant

Mrs Antonia Robinson, BA Hons, PGCE - Head of  English 

Mrs Sonya Rohov, Specialist Literacy Teacher Dip RSA, Dip SENCo - Head of Learning Support

Mrs Heidi Ross, BSc Hons  - Science Technician

Mrs Gill Rowe, BSc Hons, PGCE - Year 3 Form Teacher

Mrs Sarah Sables, BA Hons, PGCE - Year 4 Form Teacher

Mrs Julieanne Sanchez, BA Hons - Year 3 Teaching Assistant

Mr Bruno Santino, B Eng, GTP - Head of Mathematics

Mrs Louise Shapley, BA Hons, PGCE - French and Spanish Teacher 

Mr Jordan Smyth, BSc Hons - Science Teacher

Mrs Nikki Subhan, BA Hons, CELTA - Learning Support Assistant

Miss Alexandra Thompson, BSc Hons, PGCE - Year 4 Teacher

Mrs Philly Towell, BA, PGCE - Head of Year 4

Mrs Eileen Wall, MIHEc - Head of Food Technology

Mrs Shena Washer  BSc Hons, PGCE -  Science Teacher

 

 

Pre-Prep

Head of Pre-Prep

Mrs Shena Washer, BSc Hons, PGCE - Science Teacher 

 

Mrs Janice Bates, NVQ 3 - Year 1 Teaching Assistant

Mrs Suzanne Belshaw, BEd Hons - Reception Form Teacher

Mrs Luci Bland, NNEB - Year 2 Teaching Assistant

Miss Katherine Brown, BA Hons - Reception Teaching Assistant

Mrs Emma Graham, BA Hons, QTS - Year 1 Form Teacher

Mrs Angie Hall, BA Hons with QTS  - Year 2 Form Teacher

Miss Samantha Harvey, Year 2  Teaching Assistant

Mrs Fiona Houghton, NNEB - Year 1 Teaching Assistant

Mrs Kim Joslyn, BA Hons - Reception Teaching Assistant

Miss Vanessa Nightingale, BEd Hons  - Year 1 Form Teacher

Miss Nicola Sargeant, BSc Hons with QTS Year 1 Form Teacher

Mrs Samantha Thwaites, BSc Hons, PGCE - Year 2 Form Teacher

Mrs Julie Voller, B Ed Hons - Head EYFS, Reception Form Teacher

 

Nursery

Miss Karen Barber, National Diploma in Childhood Studies - Nursery Manager

Mrs Lori Harrigan, Qualified Teacher Status - Deputy Nursery Manager

Mrs Alicia Main - Nursery Teaching Assistant 

Mrs Lesley Sigley, NVQ3 Early Years Childcare & Education Nursery Teaching Assistant

Miss Deborah Stone - Nursery Teaching Assistant

 

Librarian

Mrs Janet Dance, BA Hons, PGCE 

 

director of Chess 

Mr Andrew Martin, International Master, Senior FIDE Trainer

 

Music and Arts Visiting Staff

Mr Kieran Daniel - Guitar, Ensembles

Mr Paul Dodge - Trumpet, Horn, Trombone

Mrs Rachel Gough M  Mus, BA Hons, ARCM - Violin, Ensembles

Mrs Ruth Hamilton B Mus Hons, PGCE - Piano

Mrs Helen Laird  BA Hons, DipABRSM (Teaching) - Cello, Ensembles

Mr Andrew McBride ABSM - Drums, Ensembles

Mr Jim O’Neill - Keyboard

Miss Sarah Newman BA Hons, PGCE - Voice, Piano, Ensembles

Mrs Katharine Richman MA, PGCE - Piano

Miss Emma Sewell ARAD - Ballet, Modern Dance

Mr Paul Smith Woodwind, Ensembles

 

Pre and Post Graduate Assistants

Miss Georgina Keelty 

Mr Henry Millar

Mr Joseph Tucker

 

Other Visiting Staff

Mrs Lisa Cox - Sports Assistant

Mr John Devonshire - Sports Assistant

Mrs Louise Hancock - Sports Assistant

Mr Kenneth Hopkins Sports Assistant

Miss Katie Sheffield -  Sports Teacher

Mr Nigel Waddington - Sports Teacher

 

Administration

Mr Jamie Lee LLB Hons - Bursar

Mrs Clare Boyd - Matron

Mrs Penny Charles BA Hons - Marketing

Mrs Karen Farr - Accounts Assistant

Miss Joanne Foster - Secretary/Receptionist

Mrs Clare Garner BA Hons, CSBM - Assistant Bursar

Mrs Jacqueline Hopwood - Headmaster’s PA

Mrs Tanja Weddell AMDIS Cert in Admissions - Registrar

Mrs Teresa Wright, NVQ3 - Data and Compliance Officer

Mrs PJ Young - Secretary/Receptionist

 

Maintenance

Mr David Le Marquand - Head of Maintenance

Mr Richard Nickless - Assistant Head of Maintenance

Mr Mihai Chiriac

Mr Laurence Pacey                          

Mr Dean Reece

Mr Michael White

 

Mr Wolfgang Schultz - Minibus Driver

 

Other Staff

Mrs Annie Salt - Chef Manager

Miss Angie White - Housekeeping Supervisor